A conducting sphere with radius a = 0.34 m has a netcharge Q a = +4 µC. A thin,
ID: 1736923 • Letter: A
Question
A conducting sphere with radius a = 0.34 m has a netcharge Qa = +4 µC. A thin, non-conductingspherical shell of radius b = 0.92 m surrounds the sphereand is concentric with it. This shell has a net chargeQb = +2.2 µC distributed uniformly overits surface. The electric potential at infinity is zero.
(a) Calculate the electric potential at a radial distance of0.39 m outside of the thin shell.
V = V
(b) Calculate the potential at the thin shell.
V = V
(c) Find the electric potential mid-way between the surface ofthe sphere and the surrounding shell.
V = V
(d) Find the potential at the surface of the sphere.
V = V
(e) Find the potential at the center of the sphere.
V = V
Explanation / Answer
a = 0.34 m, Qa = +4 µC.b = 0.92 m, Qb = +2.2 µC
(a) Calculate the electric potential at a radial distance of0.39 m outside of the thin shell
r = 0.92 + 0.39 = 1.31 m
V = k(Qa + Qb)/r = 4.26*104V
b) V = k(Qa + Qb)/b = 6.07*104V
c) r = (0.34 + 0.92)/2 = 0.63 m
V = kQa/r + kQb/b = 7.87*104V
d) V = kQa/a + kQb/b = 1.27*105V
e) V = kQa/a + kQb/b = 1.27*105V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.