A spherical bowling ball with mass m = 4 kg and radius R = 0.108 m is thrown dow
ID: 2149524 • Letter: A
Question
A spherical bowling ball with mass m = 4 kg and radius R = 0.108 m is thrown down the lane with an initial speed of v = 8.8 m/s. The coefficient of kinetic friction between the sliding ball and the ground is ? = 0.32. Once the ball begins to roll without slipping it moves with a constant velocity down the lane.1) What is the magnitude of the angular acceleration of the bowling ball as it slides down the lane?
2) What is magnitude of the linear acceleration of the bowling ball as it slides down the lane?
3) How long does it take the bowling ball to begin rolling without slipping?
Explanation / Answer
m dv/dt = -µ m g I dw/dt = µ m g R The first is solved by v(t) = v0 - µ g t As for the second, using I = 2/5 m R^2 for a solid uniform sphere (ignoring the holes in the bowling ball), this is solved by w(t) = w0 + 5 µ g t / (2R) Therefore 1. angular acceleration is 5 µ g /(2 R) 2. linear acceleration is -µ g 3. When is v(t) = w(t) R (pure rolling)? v0 - µ g t = w0 R + 5 µ g t / 2 (7 µ g /2) t = v0 + w0 R t =( 2 v0 + 2 w0 R)/( 7 µ g ) Assuming w0 = 0 (no spin is given in the throw) , this is t = 2 v0 / (7 µ g ) 4. s(t) = v(0) t + 1/2 a t^2 = 2 v0^2 / (7 µ g ) - 1/2 * (µ g) ( 4 v0^2 / (7µ g )^2 = 2/7 (v0^2 / (µ g) ) - 2/49 (v0^2 / (µ g) ) = 12 v0^2/( 49 µ g) Numerically this gives: 1. angular acceleration = 5*0.34*9.81 m/s^2 / ( 2 * 0.119 m) = 70.1 radians/second^2 2. linear acceleration = - 0.34 * 9.81 m/s^2 = -3.34 m/s^2 3. t = 2*8.9 m/s / ( 7 * 0.34 * 9.81 m/s^2) = 0.76 s 4. s = 12 * (8.9 m/s)^2 / (49 * 0.34 * 9.81 m/s^2) = 5.82 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.