A sphere of radius r =34.5 cm and mass m = 1.80 kg starts from rest and rolls wi
ID: 1301388 • Letter: A
Question
A sphere of radius r =34.5 cm and mass m = 1.80 kg starts from rest and rolls without slipping down a 30.0? incline that is 10.0m long.
Part 1
What is the ratio of translational to rotational kinetic energy at the bottom?
Express your answer using three significant figures.
KEtr/KErot =
Part 2
Avoid putting in numbers until the end so you can answer: do your answers in previous parts depend on the radius of the sphere or its mass? Select the best answer
a)
Only the angular speed depends on the radius. None of the results depend on the mass.
b) The angular and the translational speeds depend on the radius. None of the results depend on the mass.
c) Only the translational speed depends on the radius. None of the results depend on the mass.
d) The angular and the translational speeds depend on the radius and on the mass.
a)
Only the angular speed depends on the radius. None of the results depend on the mass.
b) The angular and the translational speeds depend on the radius. None of the results depend on the mass.
c) Only the translational speed depends on the radius. None of the results depend on the mass.
d) The angular and the translational speeds depend on the radius and on the mass.
Explanation / Answer
5/2=2.50 as rotational energy is 1/2*I*w^2.....where I=2/5 mr^2 ,v=r*w
a) Only the angular speed depends on the radius. None of the results depend on the mass.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.