A 81 -kg fisherman in a 133 -kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizont
ID: 2144487 • Letter: A
Question
A 81-kg fisherman in a 133-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.1 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
Explanation / Answer
using th econservation of momnetum
total initial momentum= 0
Total final momnetum= ( 81+ 133)V + 15(4.1)
( 81+ 133)V + 15(4.1) =0
solving for v,
v = - 0.287m/s apprx ( towards left)
v= 0.287 m/s towards left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.