Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 80-kg base runner begins his slide into second base when he is moving at a spe

ID: 1358943 • Letter: A

Question

A 80-kg base runner begins his slide into second base when he is moving at a speed of 5.0 m/s. The coefficient of friction between his clothes and Earth is 0.70. He slides so that his speed is zero just as he reaches the base. How much mechanical energy is lost due to friction acting on the runner? How far does he slide? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error, m

Explanation / Answer

Here ,

a) the change in mechanical energy

change in mechanical energy = final kinetic energy - initial kientic enregy

change in mechanical energy = 0.5 * 80 * 0^2 - 0.5 * 80 * 5^2

change in mechanical energy = -1000 J

the change in mechanical energy is -1000 J

b)

Now ,

frictional force = u * mg

frictional force = 0.70 * 80 * 9.8

frictional force = 548.8 N

let the distance is d

Using work energy theorum

d * f = mechanical energy

-d * 548.8 = - 1000

d = 1.82 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote