A 80-kg fisherman in a 121-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontal
ID: 1292053 • Letter: A
Question
A 80-kg fisherman in a 121-kg boat throws a package of mass
m = 15 kg
horizontally toward the right with a speed of
vi = 4.9 m/s
as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
magnitude m/s direction ---Select--- toward the right toward the left upwards downwards A 80-kg fisherman in a 121-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.9 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown. magnitude m/s direction ---Select--- toward the right toward the left upwards downwardsExplanation / Answer
from law of conservation of momentum
momentum before throws = momentum after throws...
0 = (m+M)*v + (mp*vf)...
mp*vf = -(m+M)*v...
v = -(mp*vf)/(m+M)....
v = -(15*4.9)/(80+121) = -0.365 m/sec toward the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.