A 8.40 L container holds a mixture of two gases at 35°C. The partial pressures o
ID: 931209 • Letter: A
Question
A 8.40 L container holds a mixture of two gases at 35°C. The partial pressures of gas A and gas B, respectively, are 0.194 ATM and 0.695 ATM. If 0.170 mol of a third gas is added with no change in volume or temperature, what will the total pressure become? A 8.40 L container holds a mixture of two gases at 35°C. The partial pressures of gas A and gas B, respectively, are 0.194 ATM and 0.695 ATM. If 0.170 mol of a third gas is added with no change in volume or temperature, what will the total pressure become?Explanation / Answer
Partial pressure of gas A ( Pa) = 0.194 atm
Partial pressure of gas B ( Pb) = 0.695 atm
Partial pressure of third gas added ( Pc ) = nRT/V = 0.170 x 0.0821 x 308 / 8.40 = 0.512 atm
Accoding to Graham's law of partial pressures,
toyal pressure = sum of the partial pressures of individual gases
=> PT = Pa + Pb + Pc = 0.194 + 0.695 + 0.512
=> PT = 1.401 atm <<<<<<---------(ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.