A 12.0- k g box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5
ID: 2142679 • Letter: A
Question
A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.00-kg weight by a thin, light wire that passes without slippage over a frictionless pulley (the figure (Figure 1) ). The pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.30kg and diameter 0.520m .
a) after the system is released, find the horizontal tension in the wire.
b) after the system is released, find the vertical tension in the wire.
c) after the system is released, find the acceleration of the box.
d) After the system is released, find the magnitude of the horizontal and vertical components of the force that the axle exerts on the pulley.
Explanation / Answer
5*9.81-T1=5*a
where T1 is the tension in the wire above the hanging mass
rearrange a bit
T1=5*(9.81-a)
The pulley (note that the axle does not introduce a torque on the pulley)
0.520*(T1-T2)=(2.30*0.520^2/2)*(a/0.520)
note also that ?=a/r
simplify a bit
T1-T2=1.15*a
The sliding mass
T2=12.0*a
let's collect our three equations and solve for our three unknowns:
T1, T2, and a
T1=5*(9.81-a)
T1-T2=0.75*a
T2=12.0*a
Combining the first and last into the middle:
5*9.81/16.25=a
a=3.02 m/s
T1=38.50 N
T2=36.24 N
Okay, now lets look at the vertical and horizontal forces on the axle of the pulley
Vertical:
T1+2.3*9.81
61.06N
So the axle reacts with an upward force of 61.06 N
Horizontal
T2
36.24 N
The axle reacts with a force to the right of 36.24 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.