Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 12.0-L helium tank is pressurized to 22.0 atm. When connected to this tank, a

ID: 697230 • Letter: A

Question

A 12.0-L helium tank is pressurized to 22.0 atm. When connected to this tank, a balloon will inflate because the pressure inside the tank is greater than the atmospheric pressure pushing on the outside of the balloon. Assuming the balloon could expand indefinitely and never burst, the pressure would eventually equalize causing the balloon to stop inflating. What would the volume of the balloon be when this happens Assume atmospheric pressure is 1.00 atm. Also assume ideal behavior and constant temperature. Number 264

Explanation / Answer

Helium tank Volume V1 = 12 L and Pressure P1 = 22 atm
The final volume = volume of the balloon + volume of helium tank = V2 = ? ; pressure P2 = 1 atm

Therefore, from ideal gas law,

P1V1 = P2 V2
V2 = P1V1/P2
   = 22 atm x 12 L / 1 atm
   = 264 L
  
Therefore, total volume = 264 L
Volume of the balloon = total volume - helium tank volume
                      = 264 L - 12 L
                      = 252 L
Hence, the volume of the balloon is: 252 L

Answer is: 252 L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote