The picture tube in an old black-and-white television uses magnetic deflection c
ID: 2140590 • Letter: T
Question
The picture tube in an old black-and-white television uses magnetic deflection coils rather than electric deflection plates. Suppose an electron beam is accelerated through a 49.6-kV potential difference and then through a region of uniform magnetic field 1.00 cm wide. The screen is located 10.8 cm from the center of the coils and is 46.4 cm wide. When the field is turned off, the electron beam hits the center of the screen. Ignoring relativistic corrections, what field magnitude is necessary to deflect the beam to the side of the screen?
Explanation / Answer
x=TAN^-1(10.8/46.4/2)
X =25 DEGREES
R=0.01/SIN(25) =0.0237M
B = sqrt(2mdV/Q)(1/R)
B =SQRT(2*9.11*10^-31*49.6*10^6/1.6*10^-19)(1/0.0237)
B =0.0317 T or 31.7 mT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.