A wheel is rolling down a ramp. The ramp is 35 m long and inclined at an angle o
ID: 2140239 • Letter: A
Question
A wheel is rolling down a ramp. The ramp is 35 m long and inclined at an
angle of 12 degrees from the horizontal. In all cases the wheel starts at rest from the top of the
ramp and rolls down the ramp without slipping.
(a) If the wheel has a total mass of 1.5 kg, which is distributed in the shape of a thin hoop of
radius 24 cm, what is its velocity when it reaches the bottom of the ramp?
(b) If the wheel has a total mass of 1.5 kg, which is distributed in the shape of a solid disk of
radius 24 cm, what is its velocity when it reaches the bottom of the ramp?
(c) If the wheel has a total mass of 1.5 kg, which is distributed in the shape of an inner disk of
radius 12 cm and a mass of 0.85 kg, surrounded by a hollow cylinder, also with a mass of 0.65
kg, which has an inner radius of 12 cm and an outer radius of 24 cm, what is its velocity when it
reaches the bottom of the ramp? Which of the three wheels do you think would be most
appropriate for a car?
Explanation / Answer
length of the ramp, L = 35 m
height, h = L*sin(12) = 7.277 m
a)
here total mechanical energy is conserved
m*g*h = 0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2
m*g*h = 0.5*m*v^2 + 0.5*m*r^2*w^2
m*g*h = 0.5*m*v^2 + 0.5*m*v^2
g*h = v^2
v = sqrt(g*h) = 8.445 m/s
b)
here total mechanical energy is conserved
m*g*h = 0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2
m*g*h = 0.5*m*v^2 + 0.5*(1/2)*m*r^2*w^2
m*g*h = 0.5*m*v^2 + 0.25*m*v^2
g*h = 0.75*v^2
v = sqrt(g*h/0.75) = 9.75 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.