A well-mixed stirred tank reactor initially contains 200 L of pure solvent. The
ID: 881520 • Letter: A
Question
A well-mixed stirred tank reactor initially contains 200 L of pure solvent. The feed to the reactor is a stream with a flow rate of 50. L/min with a concentration of species A equal to 5.0 moles/L in solvent. This species undergoes a reaction in the tank of the form AB. The rate of consumption of A is given by kCA [mol/(L·min)], with k=4.0(min)1 . The exit stream from the reactor is also 50.0 L/min. Assume all solutions have the same density.
a. What is the steady state concentration of A in the exit stream?
b. If at some time, the inlet concentration of A is changed to 4. moles/L determine the equation for the resultant exit concentration of A as a function of time
Explanation / Answer
We have,
200 L of solvent
Initial concentration of [A] in the feed = 5.0 moles/L
rate constant k = 4 min-1
the unit for rate constant tells it is a first order reaction.
a. We have for a first order reaction,
ln[A] = ln[A]o-kt
feed values,
d[A]/dt = [A]o(1-e^-kt)
50 = 5(1-e^-(4xt))
10 = 1-e^-4t
log(9) = 4t
t = 0.24 min
Feed this value into the first order reaction,
ln[A] = 5-0.24 x 4
= 4.04
[A] = 56.83
So steady state concentration of [A] = 56.83%
b. If the inlet concentration of A changes to 4 moles/L
we have,
50 = 4(1-e^-(4xt))
12.5 = 1-e^-4t
log(11.5) = 4t
t = 0.27 min
ln[A] = 4(1-e^-4t)
[A] = 51.38% remaining
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.