A well-stirred tank of volume V= 2m^3 is filled with brine, inwhich the initial
ID: 1815039 • Letter: A
Question
A well-stirred tank of volume V= 2m^3 is filled with brine, inwhich the initial concentration of NaCl at t=0 is Co=1 kg/m^3.subsequently, a flow rate of Q= 0.01 m^3/S of pure water is fedsteadily to the tank, and the same flow rate of brine leaves thetank through a drain. Additionally, there is an ample supply ofNaCl crystals in the bottom of the tank, which dissolve at auniform rate of m=0.02 kg/s.
why is it reasonable to suppose that the volume of brine in thetank remains constant? Derive an expression for the subsequentconcentration C of NaCl in terms of Co, m,t,Q and V. make a sketchof C versuse t and label the main features. Assuming aninxhaustible supply of crystals, what will the concentration C ofNaCl in the tank be at t=0, 10, 100, and infinity S?
carefully define the system on which you perform a transientmass balance?
Explanation / Answer
hiii pls i need dis pls
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.