A square wire loop with 1.9 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field
ID: 2139381 • Letter: A
Question
A square wire loop with 1.9 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in the figure. The loop contains an ideal battery with emf = 17 V. If the magnitude of the field varies with time according to B = 0.040 - 0.85 t, with B in teslas and t in seconds, what are
(a) the magnitude and
(b) the direction of the net emf in the circuit? Answer either 0 for clockwise or 1 for counterclockwise.
Please type out the answer and label all componets, please show work for full points
Explanation / Answer
: The area in the magnetic ?eld is 0.5(1.9m)^2 = 0.95m^2
. The rate of change of the magnetic ?ux is (2m^2)dB/dt =2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.