A square loop of wire, of side length 10 cm, is placed on the edge of a magnetic
ID: 1367464 • Letter: A
Question
A square loop of wire, of side length 10 cm, is placed on the edge of a magnetic field of strength 1.2 T into the page. This field can be described as a section of the xy plane with and equation x<0 and the loop is oriented so that it is in the xy plane with each side pointing purely along the x or y direction. The loop also starts entirely inside the magnetic field
The wire loop is then pulled in the +x direction. The position of the edge of the loop can be described by the equation x = 5*t^2+10*t, which is measured in seconds and cm.
Determine the magnitude of the induced emf, in V, at time t=0.1s.
Explanation / Answer
We know that
induced emf is
E = BVl where B is the magnetic field , V is the velocity and L is the lenth
V = (dX/dt )t = 0.1 = (10t +10)t = 0.1 = 11
E = 1.2*11*10 *10-4 = 132*10-4 volt (10-4 for convertng cm into m )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.