A square wire loop with 2.00 m sides is perpendicular to a uniform magnetic fiel
ID: 2242101 • Letter: A
Question
A square wire loop with 2.00 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in the figure below. The loop contains an ideal 20.0 V battery. The magnitude of the field varies with time according to B = 0.4570 - 0.940t, with B in teslas and t in seconds.
A square wire loop with 2.00 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in the figure below. The loop contains an ideal 20.0 V battery. The magnitude of the field varies with time according to B = 0.4570 - 0.940t, with B in teslas and t in seconds. What is the net emf in the circuit? What is the direction of the (net) current around the loop?Explanation / Answer
Area
A =(1/2)L^2= (1/2)*2^2 =2m^2
dB/dt =-0.94 T/s
E=-NA(dB/dt)
E=-1*2*(-0.94)
E=1.88 V
Net emf is
E_net=1.88+20
E_net =21.88 V
b)
counterclock wise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.