A square wire loop with 1.800 m sides is perpendicular to a uniform magnetic fie
ID: 1442898 • Letter: A
Question
A square wire loop with 1.800 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field, as shown in the figure. The resistance of the wire is 0.31 ? and the internal resistance of the battery is 0.25 ?. If the total emf in the loop is 38.094 V calculate the emf of the battery, when the magnitude of the field varies with time according to B = 0.042 - 8.70t, with B in teslas and t in seconds.
What is the current in the circuit?
What is the potential drop across the internal resistance of the battery?
Explanation / Answer
Here ,
magnetic field , B = 0.042 - 8.7 t
induced emf , E1 = dB/dt * area
E1 = 8.7 * (1.8^2)/2
E1 = 14.094 V
Now , let the emf of battery is Eb
as Eb + E1 = total emf in loop
14.1 + Eb = 38.094
Eb = 24 V
the emf of the battery is 24 V
-------------------
current in the circuit = total emf/(total resistance)
current in the circuit = 38.094/(0.31 + 0.25)
current in the circuit = 68.03 A
-----------------------
potential drop across the internal resistance = current * resistance
potential drop across the internal resistance = 68.03 * 0.25
potential drop across the internal resistance = 17 V
the potential drop across the internal resistance is 17 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.