A projectile fired out at an angle ?, above the horizontal. The initial speed is
ID: 2138873 • Letter: A
Question
A projectile fired out at an angle ?, above the horizontal.
The initial speed is Vo.
1. Find the range R.
2. If the projectile explodes at the point where x=3/4R into two pieces and if a piece with mass 1/4m lands at x=1/2R. Where does the other part land?
Explanation / Answer
1 . finally in vertical ,
using h = ut + at^2 /2
0 = v0sin?.t - g x t^2 /2
t = 2v0sin? / g
in horizontal ,
R = v0cos? x t = 2v0v0sin?cos? / g = v0^2 . sin2? / g
2. at x = 3/4R
t = x/v0cos? = 3 (v0^2 . sin2? / g )/ 4v0cos? = 3v?sin?/2g
in horizontal ,
its center of mass will land on R .
so m/4 *( R/2) = 3mx/4
x = 3R/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.