A projectile is ?red at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge ofa cliff, with
ID: 1753322 • Letter: A
Question
A projectile is ?red at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge ofa cliff, with initial velocity components of vox =50 m/s and voy =200 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P.The time of ?ight of the projectile is 50.0 s. The y coordinate of the projectile when its x coordinate is 1000mis closest to:A)+1240 m B)-150 m C)150m D)+2040m E)+600 m
Using constant acceleration equations, i found that the time ittook to reach 1000m was 20 seconds.
1000=Xi+(50)T+(1/2)AxT^2
t=20
Then i plugged that into another constant accelerationequation,
xf=xi+(200*20)+(.5)(9.8)(20^2)
xf= 5960m
but thats not an answer.
Explanation / Answer
X=Vx.t 1000=50.t t=20 sec so firstly find , h=Vyt-1/2gt^2 h=200*50-1/2*9.8*50*50 h=10000-12250 h=2250 m we have to calculate vertical distance 20 seclater. h=Vyt-1/2gt^2 h=200*20-1/2*9.8*20*20 h=2040 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.