A project that provides annual cash flows of $28,500 for nine years costs $138,0
ID: 2644270 • Letter: A
Question
A project that provides annual cash flows of $28,500 for nine years costs $138,000 today. If the required return is 8 percent, the NPV for the project is $ and you would the project. If the required return is 20 percent, the NPV is $ and you would the project. At a discount rate of percent, you would be indifferent between accepting the project and rejecting it. (Do not include the dollar & percent signs ($ & %). Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
NPV at 8%:
DF at 8% for 9 Years: 6.24689
PV at 8% = 28,500 x 6.24689 = $178,036.365
NPV = PV of Inflow - Outflow
NPV at 8% = 178,036.365 - 138,000 = $40,036.365
NPV at 20%:
DF at 20% for 9 Years: 4.031
PV at 20% = 28,500 x 4.031 = $114,883.50
NPV = PV of Inflow - Outflow
NPV = 114,883.50 - 138,000 = -$23,116.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.