A project team has 5 members whose offices are located in different parts of the
ID: 3021086 • Letter: A
Question
A project team has 5 members whose offices are located in different parts of the building. The chance for each team member to be late for a meeting is 10%. For a meeting to be attended by the 5 team members, find the following: a) What is the probablity that at least 1 team member will be late? b) What is the expected number of team members to be late for the meeting? c) What is the standard deviation of the number of team members to be late for the meeting? D. What is the standard deviation of the number of team members to be late for the meeting?
Explanation / Answer
a) What is the probablity that at least 1 team member will be late?
Given X~Binomial(n=5, p=0.1)
P(X=x)=xC5*(0.1^x)*(0.9^(5-x))
So P(X>=1)=1-P(X=0)
=1-0C5*(0.1^0)*(0.9^(5-0))
=1-0.9^5
=0.40951
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
b) What is the expected number of team members to be late for the meeting?
expected number= n*p = 5*0.1=0.5
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c) What is the standard deviation of the number of team members to be late for the meeting?
standard deviation =sqrt(n*p*(1-p))
=sqrt(5*0.1*0.9)
=0.6708204
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.