A project that provides annual cash flows of $3,050 for nine years costs $10,200
ID: 2643782 • Letter: A
Question
A project that provides annual cash flows of $3,050 for nine years costs $10,200 today. Requirement 1: At a required return of 11 percent, what is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) NPV Requirement 2: At a required return of 27 percent, what is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations. A negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) NPV Requirement 3: At what discount rate would you be indifferent between accepting the project and rejecting it? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Discount rateExplanation / Answer
1)
NPV = -10200 + 3050 * [1-(1+11%)^-9]/11%
= $6.688.00
2)
NPV = -10200 + 3050 * [1-(1+27%)^-9]/27%
= -$218.03
3)
the firm would be indifferent when NPV =0
=>
0 = -10200 + 3050 * [1-(1+IRR%)^-9]/IRR%
IRR = 26.23%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.