A car of mass M = 1100 k g traveling at 40.0 k m / h o u r enters a banked turn
ID: 2137863 • Letter: A
Question
A car of mass M = 1100kg traveling at 40.0km/hourenters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle ?, and there is no friction between the road and the car's tires. Use g = 9.80m/s2 throughout this problem. Suppose that the curve is level (?=0) and that the ice has melted, so that there is a coefficient of static friction
? between the road and the car's tires. What is ?min, the minimum value of the coefficient of static friction between the tires and the road required to prevent the car from slipping? Assume that the car's speed is 40.0km/hourand that the radius of the curve is r = 34.6 m.
Explanation / Answer
The centripetal force is provided by the friction => u(min)*Mg = Mv^2/r => u(min) = v^2/rg
v = 40 km/hr = 11.11 m/s
hence, u(min) = 11.11^2/34.6*9.8 = 0.36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.