A car moving at 8 m/s crashes into a barrier and stops in 0.050 s. There is a 17
ID: 2058546 • Letter: A
Question
A car moving at 8 m/s crashes into a barrier and stops in 0.050 s. There is a 17-kg child in the car. Assume that the child's velocity is changed by the same amount as that of the car, and in the same time period.(a) What is the impulse needed to stop the child?
N · s
(b) What is the average force on the child?
N
(c) What is the approximate mass of an object whose weight equals the force in part (b)?
kg
(d) Could you lift such a weight with your arm?
Yes
No
(e) Why is it advisable to use a proper restraining seat rather than hold a child on your lap?
Explanation / Answer
impulse = 17*8 = 136Ns b) force = 136 / 0.05 = 2720 N c) 2720 / 9.8 = 277.55kg d) no e) So that the impulse decreases on the child
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.