A car leaves the starting line at 5 m/s heading to the right at constant speed.
ID: 1655616 • Letter: A
Question
A car leaves the starting line at 5 m/s heading to the right at constant speed. A second car starts from rest accelerating at 2 m/s^2. How long is it until the second catches the first car? a) 2 s b) 5 s c) 10 s d) 20 s e) 50 s A car leaves the starting line at 10 m/s heading to the right at constant speed. A second car starts from rest accelerating at 1 m/s^2. How fast is the second car moving when it passes the first car? a) 5 m/s b) 10 m/s c) 15 m/s d) 20 m/s e) 25 m/s A car is moving at 10 m/s and accelerates to 40 m/s over 1000 m. How long did it accelerate? a) 10 s b) 20 s c) 30 s d) 40 s e) 50 sExplanation / Answer
(10) ans
Given that
velocity of first car v1=5 m/s
acceleration of second car a2=2 m/s^2
now we find the distance of second car travel
dstance of second car S=0+1/2a2t^2=0.5*2t^2=t^2
now we find the distance of first car moves
s=5t
so S1=S2
5t=t^2
time t=5sec
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12 ans
Given that
initial speed u=10 m/s
finial speed v=40 m/s
distamce s=1000 m
now we find the acceleration
acceleration a=40^2-10^2/2*1000=0.75 m/s^2
now we find the time
time t=40-10/0.75=40 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.