A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 250 m as s
ID: 1405847 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 250 m as shown. It takes the car t = 64 s to go around the track once. The angle A = 31° above the x axis, and the angle B = 63° below the x axis.
2)What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
3What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
4)What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5)What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
Explanation / Answer
Without the image answering the question is not possible.
Please provide the image.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.