A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 240 m at a
ID: 1413684 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 240 m at a constant speed v = 25 m/s as shown. The angle A = 29° above the x axis, and the angle B = 59° below the x axis.
1)What is the magnitude of the car’s acceleration?
2) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A
3) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A
4) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
6) As the car passes point B, the y component of its acceleration is
a) increasing b) constant c) decreasing
Explanation / Answer
(a) a= v^2/r = (252/(240) = 2.604 m/s^2
(b)x component =(-2.604)(cos 29) = -2.2777 m/s2
(c) y component = (2.604)(sin29) = 1.262m/s^2
(d) x component = (2.604)(cos 59) = -1.341m/s^2
(e) y component = (2.604)(sin 59) = 2.232m/s^2
(f)As the car passes point B, its y component of acceleration is decreasing.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.