A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 1374206 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +210 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 9.0 s the angular velocity increases to +270 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +210 rad/s during the entire 9.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +270 rad/s during the entire 9.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 9.0-s interval.
Explanation / Answer
part A:
apply angular velocity W = ang dispalcemnt/time
ang dispalcement dtheta = 210 * 9 = 1890 radians
-------------------------------------
part B :
apply angular velocity W = ang dispalcemnt/time
ang dispalcement dtheta = 270 * 9 = 2430 radians
---------------------
apply Wf^2 - Wo^2 = 2 g theta
so theta = 270^2 -210^2/(2*9.8)
theta = 1469.38 radians
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.