Figure 1 A potential difference V = 4.560 A potential difference V = 4.560 times
ID: 2137005 • Letter: F
Question
Figure 1
A potential difference V = 4.560
A potential difference V = 4.560 times 102 V is applied to two capacitors connected in series. One capacitor, C1, is 2.00 ?F and the other, C2, is 5.60 ?F. What is the charge on the positive plate of C1? What is the potential difference across C1? What is the charge on the positive plate of C2? What is the potential difference across C2? then reconnected, positive plate to positive plate and negative plate to negative plate, with no external voltage being applied. What is the charge on the positive plate of C1? What is the potential difference across C1? What is the charge on the positive plate of C2? What is the potential difference across C2? Suppose the charged capacitors had been reconnected with plates of opposite sign together. What then would be the steady-state potential difference for C1 ?Explanation / Answer
Figure 1
C=C1C2/C1+C2=2.00*5.60/7.60=1.47?F
Q=CV=1.47*4.56*10^2=670.32 ?couloumb
Since, capacitors are in series both capacitors will have same charge.
Q1=Q2=670.32 ?couloumb
V1=Q1/C1=670.32.496/2=335.748 V
V2=Q2/C2=670.32/5.60=119.91V
What is the charge on the positive plate of C1? 670.32 ?couloumb
What is the potential difference across C1?335.748 V
What is the charge on the positive plate of C2?670.32 ?couloumb
What is the potential difference across C2?119.91V
*************************************************************************
Figure 2
Charge on the upper plate=1340.64 ?coloumb
The charge on the two capacitors should be such that they have equal potential difeerence across them.
Q1+Q2=1340.64
Q1/2=Q2/5.46
On solving,
Q1=359.42 ?coloumb
Q2=981.21?coloumb
V2=V1=Q1/C1=359.42/2=179.71 V
What is the charge on the positive plate of C1?359.42 ?coloumb
What is the potential difference across C1? 179.71 V
What is the charge on the positive plate of C2?981.21?coloumb
What is the potential difference across C2? 179.71 V
**********************************************************************************
On connecting negative and positive plates
Q1+Q2=0
Q1/2=Q2/5.46
The only possible solution is for zero potential.Capacitors would be discharged.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.