Figure 1 A stop block, s, prevents a crate from sliding down a theta = 23.0 degr
ID: 1848617 • Letter: F
Question
Figure 1 A stop block, s, prevents a crate from sliding down a theta = 23.0 degree incline. (Figure 1) A tensile force F = (F0t) N acts on the crate parallel to the incline, where F0 = 275N/s. If the coefficients of static and kinetic friction between the crate and the incline are mu s = 0.310 and mu k = 0.235, respectively, and the crate has a mass of 56.4kg, how long will it take until the crate reaches a velocity of 4.17 m/s as it moves up the incline? Express your answer numerically in seconds to three significant figures.Explanation / Answer
s=3.6 u=8.4 v=X a=-9.8 t=? s=ut+0.5xat^2 and solve, i think thats right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.