A projectile is launched at an angle of 45.0 degrees above the horizontal with a
ID: 2136671 • Letter: A
Question
A projectile is launched at an angle of 45.0 degrees above the horizontal with an initial speed of 405 m/s and lands at the same level from which it was launched. The range is 125 meters. The time of flight is seconds? (Hint: This may not happen on Earth!)
A projectile is launched at an angle of 56.6 degrees above the horizontal with an initial speed of 68.2 m/s. The horizontal component of its velocity is m/s
A projectile is launched at an angle of 48.9 degrees above the horizontal and lands at the same level from which it was launched 2.63 seconds later. The magnitude of the initial velocity is m/s
Question PartExplanation / Answer
1)maximum rage=125 m
so,
u^2/g=125
or 405^2/a=125
or a=1312.2 m/s^2
so time of flight=2usintheta/a
=2*405*0.707/1313.2
=0.4361 s
2)vx=68.2cos56.6
=37.54 m/s
3)let it be v.so,
2usintheta/g=t
or 2*v*0.753/9.8=2.63
or v=17.11 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.