A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function
ID: 2135456 • Letter: A
Question
A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function of the time is shown in the figure, where t = 0 at the instant the ball is struck. The scaling on the vertical axis is set by va= 18 m/s and vb= 30.4 m/s.(a) How far does the golf ball travel horizontally before returning to ground level? (b) What is the maximum height above ground level attained by the ball?
A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function of the time is shown in the figure, where t = 0 at the instant the ball is struck. The scaling on the vertical axis is set by va= 18 m/s and vb= 30.4 m/s. (a) How far does the golf ball travel horizontally before returning to ground level? (b) What is the maximum height above ground level attained by the ball?Explanation / Answer
Without the "figure", and assuming vertical Vi is 18m/sec. and horizontal V is 30.4m/sec.,
Time to max. height = (v/g) = 18/9.8, = 1.837 secs. Double it.
a) (3.674 x 30.4) = 111.69 metres.
b) Max. height = (v^2/2g) = (18^2/19.6) = 16.53 metres.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.