A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function
ID: 2233192 • Letter: A
Question
A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function of time is shown in the figure below, where t = 0 at the instant the ball is struck. The graph is marked in increments of 0.25 s along the time axis, and vmin = 15.50 m/s and vmax = 19.76 m/s. (Values in figure do not necessarily match values in problem).
(a) How far does the golf ball travel horizontally before returning to ground level? ..... m ?
(b) What is the maximum height above the ground level attained by the ball? ..... m ?
show steps please!
Explanation / Answer
1) since this is an example of projectile motion, Vmin would be the horizontal component of velocity .
so the time of flight=2.5 s
so the distance covered=Vx*t
=38.75 m
2)the horizontal component of the velocity will be (19.76^2-15.5^2)^1/2
=12.256 m/s
so the maximum height reached=vy^2/2g
=7.6636 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.