A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function
ID: 2065811 • Letter: A
Question
A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function of time is shown in the figure below, where t = 0 at the instant the ball is struck. The graph is marked in increments of 0.55 s along the time axis, and vmin = 18.76 m/s and vmax = 32.84 m/s. (Values in figure do not necessarily match values in problem).(a) How far does the golf ball travel horizontally before returning to ground level?
m
(b) What is the maximum height above the ground level attained by the ball?
m
Explanation / Answer
Since vmin is 18.76 m/s, that is the x component of the velocity because the minimum is at the top of the path when there is no y velocity
The initial y velocity can then be found, since the x velocity does not change
vmax2 = vx2 + vy2
(32.84)2 = (18.76)2 + (vy)2
vy = 26.95 m/s
From that, we can find the angle of launch
tan = vy/vx = 26.95/18.76
= 55.16o
Part A)
The range formula is
R = vo2sin2/g
R = (32.84)2(sin 110.32)/9.8
R = 103.2 m (Range is the horizontal distance)
Part B)
The height is found using the y component
vf2 = vo2 + 2ad
(0) = (26.95)2 + (2)(9.8)(d)
d = 37.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.