A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function
ID: 1653880 • Letter: A
Question
A golf ball is struck at ground level. The speed of the golf ball as a function of the time is shown in the figure, where t = 0 at the instant the ball is struck. The scaling on the vertical axis is set by va= 20 m/s and vb= 31.6 m/s. (a) How far does the golf ball travel horizontally before returning to ground level? (b) What is the maximum height above ground level attained by the ball?
(a) Number UnitsThis answer has no units° (degrees)mkgsm/sm/s^2NJWN/mkg·m/s or N·sN/m^2 or Pakg/m^3gm/s^3times
Explanation / Answer
a)
Vo = initial velocity along the horizontal direction = 20 m/s
t = time of travel = 2.5 sec
distance travelled horizontally is given as
X = Vo t = 20 x 2.5 = 50 m
b)
Vo = initial velocity = 31.6 m/s
Vf = final velocity at the highest point = 0 m/s
a = acceleration = - 9.8
h = maximum height
using the equation
Vf2 = Vo2 + 2 a h
02 = 31.62 + 2 (- 9.8) h
h = 51 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.