A hockey puck Brests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck A
ID: 2135409 • Letter: A
Question
A hockey puck Brests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck A, which was originally traveling at = 40.0m/s (East)and which is deflected = 28.0 deg(NE)from its original direction. (See the figure below .) Puck B acquires a velocity at a = 46.0deg to the original direction of A. The pucks have the same mass.
Compute the speed of puck after the collision. = m/s
Compute the speed of puck after the collision. = m/s
What fraction of the original
kinetic energy of puck dissipates during the collision? = %
Explanation / Answer
40=vcos28+ucos46 vsin28=usin46 40=vcos28+vsin28*cot46 v=29.93 m/s u=29.93*sin28/sin46 =19.53 m/s fraction=(40^2-(29.93^2+19.53^2))/(40^2) =0.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.