A hockey goalie is standing on ice. Another player fires a puck ( m = 0.170 kg)
ID: 1261864 • Letter: A
Question
A hockey goalie is standing on ice. Another player fires a puck (m = 0.170 kg) at the goalie with a velocity of +41.5 m/s. (a) If the goalie catches the puck with his glove in a time of 5.98 x 10-3 s, what is the magnitude of the average force exerted on the goalie by the puck? (b) Instead of catching the puck, the goalie slaps it with his stick and returns the puck straight back to the player with a velocity of -41.5 m/s. The puck and stick are in contact for a time of 5.98 x 10-3 s. Now, what is the magnitude of the average force exerted on the goalie by the puck?
Explanation / Answer
a) Average force ,Favg = dP/dt = 0.17*41.5/5.98*10-3 = 1179.77 N (ans)
b) Average force ,Favg = dP/dt = 0.17*(41.5- (-41.5)/5.98*10-3 = 2359.54 N (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.