A constant force of 397 N acts on a spacecraft of mass 7880 kg that has an initi
ID: 2134868 • Letter: A
Question
A constant force of 397 N acts on a spacecraft of mass 7880 kg that has an initial velocity of 31 m/s. How far has the spacecraft traveled when it reaches a velocity of 4880 m/s?
A constant force of 397 N acts on a spacecraft of mass 7880 kg that has an initial velocity of 31 m/s. How far has the spacecraft traveled when it reaches a velocity of 4880 m/s?
A constant force of 397 N acts on a spacecraft of mass 7880 kg that has an initial velocity of 31 m/s. How far has the spacecraft traveled when it reaches a velocity of 4880 m/s?
Explanation / Answer
a =F/m = 397/7880 = 0.0504 m/s2
v^2 - u^2 = 2as
4880^2 - 31^3 = 2 x 0.0504 x s
s = 2.362 x 10^8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.