A considering a new product. The accounting department estimates that the total
ID: 3038968 • Letter: A
Question
A considering a new product. The accounting department estimates that the total cost C(x) of producing x units will be C(x) = 55x + 9,430. The sales department that he R(x) - 65 x, but that no more than 816 units can be sold at that price. Find and (R - C) A -$1270 loss, cost exceeds income it's not worth to develop product B. $1,759 profit, income exceeds cost it is worth it to develop product C. $1,270 profit income exceeds cost it is worth develop product D. $107, 360 profit income exceeds cost it is it. 10 develop productExplanation / Answer
R(x) = 65x
C(x) = 55x + 9430
To find (R-C)(898)
(R-C)(x) = 65x - ( 55x + 9430)
(R-C)(816) = 65*816 - ( 55*816 + 9430)
= -1270 $
Option A is the correct answer.
-$1270 loss, cost exceeds income , it's not worth it to develop product.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.