A confidence interval is desired for the true average stray-load loss µ (in watt
ID: 3223700 • Letter: A
Question
A confidence interval is desired for the true average stray-load loss µ (in watts) for a certain type of induction motor when the line current is help at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with =3.0.
a) Compute a 95% CI for µ when n = 25 and ¯x = 61.2.
b) Compute a 95% CI for µ when n = 100 and ¯x = 61.2.
c) Compute a 80% CI for µ when n = 100 and ¯x = 61.2.
d) What is the smallest value of n for which the total width of the 90% CI does not exceed 1.0?
Explanation / Answer
a) z value at 95% = 1.96
s = 3 , n =25 , x = 61.2
CI = x + / - z * ( s/ sqrt(n))
= 61.2 + /- 1.96 *( 3 / sqrt(25))
= (60.024 , 62.376)
b)
z value at 95% = 1.96
s = 3 , n = 100 , x = 61.2
CI = x + / - z * ( s/ sqrt(n))
= 61.2 + /- 1.96 *( 3 / sqrt(100))
= (60.612 , 61.788)
c)
z value at 95% = 1.28
s = 3 , n =25 , x = 61.2
CI = x + / - z * ( s/ sqrt(n))
= 61.2 + /- 1.28 *( 3 / sqrt(25))
= (60.816 , 61.584)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.