A railroad flatcar is traveling to the right at a speed of 13.0 m/s relative to
ID: 2133122 • Letter: A
Question
A railroad flatcar is traveling to the right at a speed of 13.0 m/s relative to an observer standing on the ground. Someone is riding a motor scooter on the flatcar. (Assume the positive direction is to the right.)
A railroad flatcar is traveling to the right at a speed of 13.0 m/s relative to an observer standing on the ground. Someone is riding a motor scooter on the flatcar. (Assume the positive direction is to the right.) What is the velocity of the motor scooter relative to the flatcar if its velocity relative to the observer on the ground is 21.0 m/sExplanation / Answer
Part A)
v = 21 - 13 = 8 m/s
Part B)
-6-13 = -19m/s
Part C)
0-13 = -13 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.