A rail gun accelerates a projectile from rest by using the magnetic force on a c
ID: 1905445 • Letter: A
Question
A rail gun accelerates a projectile from rest by using the magnetic force on a current-carrying wire. The wire has radius r = 4.3 10-4 m and is made of copper having a density of ? = 8960 kg/m3. The gun consists of rails of length L = 1.0 m in a constant magnetic field of magnitude B = 1.8 T, oriented perpendicular to the plane defined by the rails. The wire forms an electrical connection across the rails at one end of the rails. When triggered, a current of 1.10 104 A flows through the wire, which accelerates the wire along the rails. Calculate the final speed of the wire as it leaves the rails. (Neglect friction.) 1Explanation / Answer
Magnetic force is given as:
F=ILB
density=M/Volume
M=density*Volume
Volume=*(4.3*10-4)^2*1
a=ILB/M
=ILB/(density*volume)=
=1.1*104*1*1.8/(8960*pi*(4.3*10-4)^2)
=3.8*10^6 m/s2
Resistance of copper = *L/A
=1.72*10^-8
L = 1 m
A=*(4.3*10-4)^2
Resistance = 0.0296
Time taken to flight :
t= B*A/R*I
=1.8**(4.3*10-4)^2/( 0.0296*1.1*104)
=3.5312*10^-9
Thus final velocity:
V =u+a*t
=0+3.8*10^6*3.5312*10^-9
=0.01342 m/s
OR
13.42 cm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.