Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A railroad engine, mass M=60,000kg, traveling at a speed of v=25m/s strikes a ca

ID: 1747106 • Letter: A

Question

A railroad engine, mass M=60,000kg, traveling at a speed of v=25m/s strikes a car with a mass m=6,000kg, which is initially atrest. After the collision, the railroad engine and the car sticktogether and move off down the tracks.

a.What were the initial momentum and kinetic energy of theengine?
b. 1.What was the momentum of the engine-car combination as theymoved away from the collision?
    2.What was their speed immediately after thecollision?
    3.What physical priniciple did you use to findthese?

c. 1. What was the kinetic energy of the engine-carcombination immediately after the collision?
    2.Was the kinetic energy conserved?
    3.Was the momentum conserved?
d.What impulse was delivered to the car by the engine? If thecollision time was t=3x10^-2s , what was the average force exertedby the engine on the car?


Explanation / Answer

pt = 10m v + m 0 = 10mv = 1500 000 kg m s-1



pt =( m + 10m ) v'
v'= 22,72 ms-1
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote