A railroad flatcar of weight 7840 N can roll without friction along a straight h
ID: 1262207 • Letter: A
Question
A railroad flatcar of weight 7840 N can roll without friction along a straight horizontal track. Initially, a man of weight 612 N is standing on the car, which is moving to the right with speed 25 m/s; see the figure. What is the change in velocity of the car if the man runs to the left so that his speed relative to the car is 5.5 m/s?
Explanation / Answer
weight of flatcar = 7840 N
mass of flatcar = 7840 /g
weight of man = 612 N
mass of mass = 612/g
initial speed of flatcar + man = 25 m/s
total initial momentum = (mass of flatcar + mass of man) initial velocity = ((7840 /g )+ (612/g))25
total initial momentum = 211300/g
momentum of man = mass of man x velocity = (612/g)*5.5 = 3366/g
final momentum = initial momentum + momentum of man
(mass of flatcar + mass of man) final velocity = 211300/g + 3366 /g
(8452/g) Vf = 211300/g + 3366 /g
Vf = 25.465 m/s
change in velocity = 25.465 m/s - 25 = 0.465 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.