A projectile is launched vertically from the surface of the earth with an initia
ID: 2124447 • Letter: A
Question
A projectile is launched vertically from the surface of the earth with an initial speed vo= 6.74 km/s. a) What is the magnitude of its acceleration (m/s^2) 2330 km above the surface of the earth? b) At what height (km) will it stop and begin to fall back to the surface of the earth? A projectile is launched vertically from the surface of the earth with an initial speed vo= 6.74 km/s. a) What is the magnitude of its acceleration (m/s^2) 2330 km above the surface of the earth? b) At what height (km) will it stop and begin to fall back to the surface of the earth?Explanation / Answer
Given
Vo = 6,740 m/s (SI unit from km/s)
g = 9.81 m/s^2
The maximum height that it will achieve is simply
H = Vo^2 / [2g]
H = (6,740 m/s)^2 / [ 2 * (9.81 m/s^2) ]
H = (45427600 m^2/s^2) / [ 19.62 m/s^2 ]
H = 2,315,372 m
H = 2315 kms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.