A projectile is launched vertically from the surface of the earth with an initia
ID: 2092858 • Letter: A
Question
A projectile is launched vertically from the surface of the earth with an initial speedv0 = 6.84 km/s.
(a) What is the magnitude of its acceleration (m/s^2) 1910 km above thesurface of the earth?
(b) At what height (km) will it stop and begin to fall back to the surface of the earth?
G = 6.673x10^-11 m^3 / kg*s^2
Radius of the Earth = 6.37x10^6
Mass of the Earth = 5.97x10^24
The correct answers are (a) 5.80 m/s^2, (b) 3800 km.
I know how to calculate (a). The equation is derived was GM/(Radius of the Earth + height above the Earth)^2
However, I am stuck on (b). I do not know how the answer is 3800 km.
The equation that I think I should use, but am not sure, is.
Uf- Ui= GMEm(1/rf-1/ri)
Can someone please show the work for this problem? Thanks!
Explanation / Answer
b).5*m*v*v-GM*m/(Radius of the Earth + height above the Earth)=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.