A projectile is fired with an initial velocity in the x direction of 2.7 m/sec a
ID: 1703926 • Letter: A
Question
A projectile is fired with an initial velocity in the x direction of 2.7 m/sec and an initial velocity in the y direction of 6.6 m/sec. At what angle with respect to the x axis was the projectile fired? I got that the angle is 67.75 and the resultant initial velocity is 7.13 m/s but I do not know how to find the following: How far in the +y direction will the projectile travel before its velocity in the y direction is 0? (acceleration due to gravity is 10 m/s^2). Please help asap I will give you the highest amount of points I can possibly give!Explanation / Answer
the gravity acceleration is g. so time needed for the vertical component of velocity to become zero t=vy/g=6.6/10=0.66(s). so that we have y=vy*t-gt^2/2 where t=0.66(s) so y=2.22(m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.