A projectile is fired with an initial speed of 35.0 m/s at an angle of 40.0 abov
ID: 1587307 • Letter: A
Question
A projectile is fired with an initial speed of 35.0 m/s at an angle of 40.0 above the horizontal. The object hits the ground 10.0 s later.
Part A
How much higher or lower is the launch point relative to the point where the projectile hits the ground?
Express a launch point that is lower than the point where the projectile hits the ground as a negative number.
Part B To what maximum height above the launch point does the projectile rise? Part C What is the magnitude of the projectile's velocity at the instant it hits the ground? Part D What is the direction (below +x) of the projectile's velocity at the instant it hits the ground?
Explanation / Answer
A)
along vertical
dy = voy*t + 0.5*ay*t^2
yf-yi = (35*sin40*10) - (0.5*9.81*10^2)
0 - yi = -265.52 m
yi = 265.52
launch point is higher at 265.52 m
+++++++++++
B)
at maximum height vy = 0
vy^2 - voy^2 = 2*ay*dy
0 - (35*sin40)^2 = -2*9.81*dy
dy = 25.6 m
C)
vy = voy + ay*T
vy = (35*sin40) - (9.81*10) = -75.6 m/s
vx = vox = vo*cos40 = 35*cos40 = 26.8 m/s
v= sqrt(75.6^2+26.8^2) = 80.21 m/s <<---------answer
++++++++
D)
direction = tan^-1(Vy/x) = 70.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.