A rifle bullet with mass 8.00 g strikes and embeds itself in a block with a mass
ID: 2123418 • Letter: A
Question
A rifle bullet with mass 8.00g strikes and embeds itself in a block with a mass of 0.992kg that rests on a frictionless, horizontal surface and is attached to a coil spring. (See the figure below (Figure 1) .) The impact compresses the spring 15.0cm . Calibration of the spring shows that a force of 0.650N is required to compress the spring 0.300cm .
Find the magnitude of the block's velocity just after impact.
Explanation / Answer
k=0.650/0.3 =2.167
let V= initial vel
V1 =vel of block after impact
conserving energy we get
0.5 (0.0080*V^2=0.5*(0.992+0.008)*V1^2+0.5*2.167*(0.15)^2
F=Kx=ma
V1^2-V^2=2ax=2kx^2/m
by two equation solving we get V and V1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.