A reversible engine contains 0.350 mol of ideal monatomic gas, initially at 586
ID: 1533964 • Letter: A
Question
A reversible engine contains 0.350 mol of ideal monatomic gas, initially at 586 K and confined to a volume of 2.42 L . The gas undergoes the following cycle:
Isothermal expansion to 4.94 L
Constant-volume cooling to 282 K
Isothermal compression to 2.42 L
Constant-volume heating back to 586 K
Determine the engine's efficiency in percents, defined as the ratio of the work done to the heat absorbed during the cycle.
W/Qabsorbed= %
I've already posted this exact question, but the answer was incomplete/incorrect.
Will someone please help me?
Explanation / Answer
initial condition:
number of moles=n=0.35
temperature=T1=586 K
volume=V1=2.42 L
then pressure =P1=n*R*T1/V1=0.35*8.314*586/2.42 kPa=704.63 kPa
step 1:
isothermal expansion
as process is isothermal, tempeature remains constant at 586 K
so T2=T1=586 K
volume=V2=4.94 L
then pressure=P2=P1*V1/V2=704.63*2.42/4.94=345.18 kPa
as temperature remains constant, change in internal energy=0
as per first law of thermodynamics, heat supplied to the system=change in internal energy+work done by the system
work done by the system=W1=n*R*T*ln(V2/V1)=0.35*8.314*586*ln(4.94/2.42)=1216.8 J
then heat supplied to the system=Q1=1216.8 J
step 2:
constant volume cooling:
as volume is constant , work done=0
then heat supplied=change in internal energy
volume remain constant at 4.94 L
then V3=V2=4.94 L
temperature=T3=282 K
as P/T=constant
P2/T2=P3/T3
==>P3=P2*(T3/T2)=345.18*(282/586)=166.11 kPa
then heat supplied=Q2=change in internal energy=(3/2)*n*R*(T3-T2)
==>Q2=1.5*0.35*8.314*(282-586)=-1326.9 J
negative sign means heat is extracted from the system
work done=W2=0
step 3:
isothermal compression to 2.42 L
volume=V4=2.42 L
temperature remains constant.
T4=T3=282 K
then pressure=P4=n*R*T4/V4
=0.35*8.314*282/2.42=339.09 kPa
change in internal energy=0
work done=W3=n*R*T4*ln(V4/V3)
=0.35*8.314*282*ln(2.42/4.94)=-585.57 J
then heat supplied=Q3=W3=-585.57 J
negative sign means heat is extracted from the system
step 4:
constant volume heating back to 586 K
temperature=T5=586 K
volume =V5=V4=2.42 L
work done=W4=0
heat supplied=Q4=(3/2)*8.314*0.35*(586-282)=1326.9 J
so total heat supplied to the system=Q1+Q4=1216.8+1326.9=2543.7 J
total work done=W1+W2+W3+W4=1216.8+0-585.57+0=631.23 J
then efficiency=work done/total heat supplied=0.24815=24.815%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.